صنعت ساختمان
صنعت ساختمان

تفاوت بین سقف های شیب دار دکرا شن ریزه ای و طرح شینگل

تفاوت بین سقف های شیب دار دکرا شن ریزه ای و طرح شینگل

جنس ورق سنگریزه ای دکرا چیست ؟

یکی از سقف های شیروانی با سنگریزه های طبیعی ، سقف دکرا میباشد. سقف دکرا یکی از سبک ترین پوشش سقف های شیب دار است. جنس لایه ی اصلی ورق دکرا فولاد است که این فولاد توسط سنگریزه های طبیعی پوشیده شده است . مقاومت این نوع از سقف های شیب دار در برابر آتش بسیار بالاست  همچنین دوام و طول عمر سقف دکرا شن ریزه ای دابسیار بالاست چون در سقف دکرا  از سنگریزه های طبیعی استفاده شده است سقف دکرا از مقاومت و استحکام بالایی نیز برخورداراست.. طول تایل های دکرا سنگریزه ای نسبت به پوشش سقف های شیب دار طرح شینگل بیشتر است. سقف شیب دار دکرا سنگریزه ای از لایه های مخلفی تشکیل شده است که شامل : لایه ی فولاد ، لایه ی آلوزینک ، لایه ی رزین اکریلیکی ، لایه ی ایجاد کننده ی چسبندگی که باعث می شود سنگریزه های طبیعی بر روی لایه ی آلوزینک بچسبند و  لایه ی لعابی. که هر یک از این لایه ها عملکرد خاص خود را دارند برای مثال لایه ی فولادی هسته ی اصلی تشکیل دهنده ی سقف شیب دار دکرا شن ریزه ای است ، لایه ی آلوزینک باعث می شود سقف دکرا شن ریزه ای از مقاومت و استحکام بالایی در برابر باران های اسیدی و تغییرات جوی برخوردار باشد ، لایه ی رزین اکرلیکی وظیفه ی محافظت از لایه ی آلوزینک را برعهده دارد و لایه ی لعابی وظیفه ی شفافیت سقف شیب دار دکرا شن ریزه ای را برعهده دارد ..

 

 

ورق شینگل سنگریزه ای

 

جنس سقف شیب دار شینگل از نوعی قیر میباشد که آنرا با دانه های معدنی و رنگ های مختلف ترکیب میکند.سقف های شیب دار طرح شینگل استحکام و مقاومت بالایی در شرایط جوی مختلف دارند  چون در ساخت آن ها از قیر ، دانه های معدنی و رنگ های مختلف از لایه ی فایبرگلاس نیز استفاده شده است . نصب سقف های شیب دار طرح شینگل آسان و سریع است .سقف های شیب دار طرح شینگل در برابر آتش سوزی و زلزله مقاوم هستند و چون دارای وزن کمی هستند  مناسب برای مناطق زلزله خیز هستند سقف شیبدار شینگل مقاومت و استحکام و طول عمر بالایی دارد. سقف شیبدار طرح شینگل در فصل زمستان از ورود سرما و در فصل تابستان از ورود گرما به داخل محیط خانه جلوگیری میکند..

مقایسه ی سقف های شیب دار شینگل و دکرا

ورق شینگل

از ورق های شینگل برای نمای ساختمان و  پوشش سقف ساختمان های اداری ، مسکونی ، تجاری و … استفاده می شود . ماده اصلی ورق شینگل شامل : قیر فرآوری شده ، نفت و سیلیس است. از مزایای ورق های شینگل میتوان به شکل گیری ،  مقاومت در برابر ضربه ، تغییرات آب و هوایی ، ایزولاسیون در برابر تغییرات دمایی ومقاوم بودن در برابر نفوذ آب و اشعه خورشید ،امکان تردد بر روی آنها،انعطاف پذیری بالا ،طول عمر بالا و … اشاره کرد.

 

 

.

آشنایی بیشتر با ورق های دکرا

لایه های اصلی ورقه های دکرا شامل لعاب  ،اکریلیک ،زینک آلوم ،فولاد،سنگ ریزه ، رزین و … هستند که هرکدام از این لایه ها ویژگی منحصر به فردی را در سقف شیبدار دکرا ایجاد کرده است..

به عنوان مثال زینک آلوم از هرگونه خوردگی در پوشش سقف شیبدار جلوگیری میکند یا وجود سنگ ریزه ها در پوشش دکرا از هر گونه ورود صدا به داخل ساختمان جلوگیری میکنند و یا وجود لعاب  مانع از هر گونه گرد و غبار به داخل سنگ ریزه های طبیعی بر روی سقف شیبدار دکرا میباشد..

 

وزن دکرا :

 

وزن سقف شیب دار دکرا در هر متر مربع برابر با 7 کیلوگرم می باشد که یکی از انواع سقف های شیب دار سبک می باشد . ورقه های دکرا   مقاوم  در برابر زلزله ،مقاوم در برابر آتش سوزی ،مقاوم در برابر خوردگی ،مقاوم در برابر نور مستقیم خورشید و مقاوم در برابر  باد و طوفان و گردباد و یخ زدگی هستند.

مزایای سقف های شیروانی :

قابلیت نصب بر روی انواع سازه های چوبی و فلزی.

از نفوذ آب به داخل ساختمان جلوگیری می کنند.

نمای زیبا .

مقاوم در دماهای مختلف

سقف های شیروانی نیاز به برف روبی ندارند.

قابل اجرا در شیب 35 تا 50 درجه هستند.

طول عمر بالای سقف های شیروانی

.

انواع سقف های شیروانی

شینگل

مواد تشکیل دهنده ی شینگل عبارتند از شن مرغوب، قیر فرآوری شده، یک لایه ضد آب فایبر گلاس و  سنگدانه های رنگی.

 

از مزایای شینگل میتوان به کیفیت آببندی ، سبک بودن ،مستحکم بودن و تنوع رنگ بالا اشاره کرد .به علت وزن کم در مناطق زلزله خیز از شینگل استفاده میشودهزینه حمل و نقل آن پایین است..

 

 

آندولین

مواد تشکیل دهنده ی آندولین  بتومن و سلولز است. این مواد در فشار و دمای بالا در ترکیب با رزین های مخصوص تبدیل به ورق های آندولین می شوند. از مزایای اندولین میتوان به   سبک بودن آن  مستحکم بودن آن ،وضد نفوذ آب، انعطاف پذیری ، مقاومت  در برابر مواد شیمیایی، سازگار با محیط زیست، سازگار با تمامی شرایط آب و هوایی و اقلیمی، دارای عمر طولانی و مقاوم در برابر آتش سوزی اشاره کردآندولین ساخت کشور فرانسه میباشد.

 

آندوویلا

از تایل های آندوویلا برای پوشش سقف های شیبدار استفاده میشود .از ویژ گی این تایل ها میتوان به  عایق بودن ،انعطاف پذیری بالا ،وزن کم، مقاوم در برابر تابش مداوم نور خورشید، مقاوم در برابر آتش سوزی، مقاوم در برابر مواد شیمیایی، و… اشاره کرد وقتی که آندوویلا را به عنوان پوشش سقف شیروانی انتخاب می کنید می توانید به راحتی روی سقف تردد داشته باشید چرا که این ورق ها فوق العاده مقاوم و مستحکم هستند..

 

 

آردواز

آردواز از سیمان، آزبست، الیاف مصنوعی و الیاف طبیعی تشکیل می شودو در ترکیب با آب تبدیل به ورق های آردواز می شوند. یکی از ویژگی های آردواز قابلیت رنگپذیری آن است و میتوان آنرا با سلیقه خود رنگ کرد..

دکرا و فورتیزا

این ورق ها در برابر اکسیداسیون فوق العاده مقاوم هستند و از ویژگی های این ورق ها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 

قابل استفاده در تمامی مناطق از نظر شرایط آب و هوایی و جوی

عایق صوتی و حرارتی

مقاوم در برابر باد

مقاوم در برابر رطوبت

ضد حریق

مقاوم در برابر یخ زدگی

مقاوم در برابر تغییرات ناگهانی دما

ثبات رنگ

 

نصب آسان و سریع

زیبایی

یکپارچه بودن

وزن سبک

ضد زلزله

سازگار با محیط زیست

تنوع فوق العاده زیاد در طرح و رنگ

ضد نَم

ضد گرد و غبار

ضد خزه

ضد فرسایش

تایل سفال

از تایل سفال  برای پوشش سقف های  شیروانی استفاده میشود.این پوشش گران قیمت و شکننده است اما ظارهی فوق العاده جذاب و زیبا دارد.

پوشش فلزی

پوشش سقف های شیروانی معمولا از جنس ورق های آلومینیوم یا استیل یا روی هستند. این ورق ها در برابر نورخورشید مقاوم و مستحکم هستند و نسبت به پوشش های دیگر گران تر هستند.

 

 

 

 

 

 

 

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *